top of page

Diagnoza

​​​​

Jak diagnozuję?

Moją podstawową zasadą diagnozowania jest dialog, nie przesłuchanie. Podczas diagnozy jesteśmy zespołem, który razem odkrywa co się w Tobie dzieje i dlaczego. Chcę, żebyście mogli ze mną swobodnie rozmawiać o tym, co przeżywacie, a nie tylko odpowiadali na listę sztywnych pytań. Oczywiście proces ma swoją strukturę, zadaję Wam dużo pytań, ale chcę, żebyście czuli się tak komfortowo, jak to tylko możliwe - można kląć, można płakać, marudzić, a nawet wybrzydzać. Jeśli spotykamy się online to bardzo ważne jest zapewnienie sobie prywatności i komfortu.

Głównie specjalizuje się w diagnozie ADHD i spektrum autyzmu oraz zaburzeń związanych ze stresem (m.in. PTSD, c-PTSD) u osób dorosłych i młodzieży powyżej 15r.ż., ale w trakcie procesu przeprowadzam zawsze diagnozę różnicową, żeby mieć pewność z czego wynikają objawy i czy istnieje konieczność zmiany hipotez/rozszerzenia ich.

 

W trakcie spotkań nie patrzę jedynie na jawne objawy, ale także na sposób w jaki osoba radzi sobie z codziennymi wyzwaniami i w jaki sposób przebiegła adaptacja do środowiska, w którym funkcjonuje (albo jak to środowisko zostało zaadaptowane pod Ciebie). Może nigdy się nie spóźniasz, bo przychodzisz 40min przed czasem? 

Proces diagnostyczny: jak długo?

Diagnoza ADHD i spektrum autyzmu u dorosłych zawsze obejmuje wywiad wstępny (1-2 spotkania) w czasie którego oceniam jaki kierunek powinna przyjąć oraz testy przesiewowe.

 

Kolejne spotkania zazwyczaj wymagają:

  • Diagnoza ADHD: 2-3 spotkań w oparciu o wywiad DIVA-5 (znam jego minusy i ograniczenia, biorę je zawsze pod uwagę w procesie). U młodzieży korzystam także z dodatkowych testów psychologicznych. 

  • Diagnoza autyzmu: 3-4 spotkań w oparciu o kwestionariusz zbudowany na podstawie kryteriów ICD-11, zawierający pytania dotyczące codziennego funkcjonowania na różnych etapach życia.

  • Diagnoza ogólna: jeśli trudności z jakimi się mierzysz nie wynikają z neuroatypowości to nie znaczy, że muszą pozostać nienazwane. Diagnoza ogólna zajmuje zazwyczaj 5 spotkań, w trakcie których poza wywiadem przeprowadzam także dodatkowe testy psychologiczne.

Czy diagnoza może być krótsza? Może, nie raz mi się to zdarzało :)

Czy diagnoza może być dłuższa? Jeśli w grę wchodzi konieczność jej poszerzenia to tak, ale będę o tym informować na bieżąco.

 

Zdarza się, że diagnoza wydłuża się też ze względu na to, że potrzebujesz porozmawiać o tym, co aktualnie dzieje się w Twoim życiu i w danej chwili wsparcie psychologiczne może być ważniejsze, niż wywiad diagnostyczny. Nasze spotkanie to 50min tylko dla Ciebie i zawsze będzie poświęcone temu, czego najbardziej potrzebujesz. A jeśli nic się nie dzieje, ale chcesz porozmawiać o swoim psie (ale wtedy proszę go pokazać), o ulubionej herbacie, fizyce albo o tym dlaczego mam żółwia w logo to to będą tematy tego dnia. Czasami w najluźniejszej rozmowie dowiadujemy się o sobie najważniejszych rzeczy.

bottom of page