top of page

Terapia


Terapia terapii nie równa, czym ja się zajmuję?
 
To musisz koniecznie wiedzieć:
Po pierwsze - jestem psycholożką.
Po drugie - jestem terapeutką EMDR, ukończyłam obie części treningu podstawowego. Specjalizuję się głównie w leczeniu traumy, prowadzę EMDR dla osób neuroatypowych. 
Po trzecie - nie jestem jeszcze psychoterapeutką. Jestem w tracie szkolenia psychoterapeutycznego w nurcie Psychoterapii Pozytywnej Transkulturowej i realizuje program podstawowy, rozszerzony o moduł specjalizujący w pracy z osobami w spektrum autyzmu (Positive Consultant in Autistic Spectrum). Więcej o tym podejściu możecie przeczytać na stronie mojej szkoły LCPP.

Ważne jest dla mnie, abyście wiedzieli z kim potencjalnie będzie pracować i czy spełniam wasze oczekiwania pod kątem wykształcenia. Zawsze sprawdzajcie kompetencje osoby, do której chcecie zapisać się na terapię i upewnijcie się też, czy pasuje wam jej "vibe". Każdy proces terapeutyczny rozpoczynam konsultacjami wstępnymi, podczas których oceniam czy jestem odpowiednią osobą do poprowadzenia Twojej terapii, ale jest to także czas dla Ciebie na sprawdzenie czy sposób mojej pracy Ci pasuje.

W ramach wsparcia psychologicznego pracuję głównie z osobami neuroatypowymi - pomagam im przyzwyczaić się do diagnozy i prowadzę psychoedukacje nt. tego czym neuroróżnorodność jest i jak można żyć w zgodzie ze sobą bez nieustannego maskowania tego, kim naprawdę się jest. Uczę, jak można świadomie korzystać ze swoich umiejętności adaptacyjnych, odnajdywać swoje silne strony i po prostu polubić siebie.
Pomagam także osobom, które mają trudności z regulacją emocjonalną, zwłaszcza z nadmiernym gniewem i wstydem. Wspieram w trudnościach komunikacyjnych, relacyjnych i łamaniu nieadaptacyjnych schematów, które mają na nie wpływ.

Więcej o EMDR:

Terapia EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) to skuteczna metoda psychoterapeutyczna, która została opracowana przez dr Francine Shapiro w latach 80. XX wieku. Jej głównym celem jest pomoc osobom, które doświadczyły traumatycznych wydarzeń i mają trudności z przetworzeniem tych doświadczeń w sposób, który pozwala im na zdrowe funkcjonowanie. EMDR opiera się na założeniu, że nasz umysł posiada naturalną zdolność do samoleczenia, podobnie jak nasze ciało. Trauma może jednak zakłócić ten proces, pozostawiając nas z niezabliźnionymi "ranami" psychicznymi. Terapia EMDR pomaga pacjentom przetworzyć te trudne wspomnienia i zintegrować je w sposób, który zmniejsza ich emocjonalne obciążenie.​

​Badania wykazały, że EMDR jest skuteczna w leczeniu zaburzeń związanych z traumą, w tym zespołu stresu pourazowego (PTSD oraz c-PTSD), lęków, depresji oraz problemów wynikających z trudnych doświadczeń życiowych. Wiele osób odczuwa znaczną ulgę już po kilku sesjach, ale efekt zależy jest zawsze od zasobów pacjenta i charakteru samej traumy.

psycholog Beata Rachwał - ADHD, spektrum autyzmu- diagnoza ADHD - diagnoza autyzmu - adhd u dorosłych - adhd u dorosłych objawy - psycholog online

bottom of page