top of page

Kontrakt diagnostyczno-terapeutyczny

Niniejszy  kontrakt  obejmuje  zasady  w  relacji  osoba kliencka - psycholożka  i  ma  na  celu ochronę  interesów  obu stron. Opisuje, jak wygląda nasza praca podczas procesu diagnostycznego i/lub terapeutycznego. 

Sesje można zarezerwować pod linkiem https://beatarachwal.calendesk.net/ 

W przypadku osób nieletnich, regulamin pozostaje bez zmian, ale na pierwszą wizytę diagnostyczną/terapeutyczną zawsze zapraszam najpierw rodzica w celu zebrania wywiadu rozwojowego. Kolejna spotkania są już prowadzone indywidualnie z zapisaną osobą, chyba że ustalimy inaczej.

Ja, mgr Beata Rachwał oświadczam, że:

  • ukończyłam jednolite 5-letnie studia magisterskie na kierunku psychologia i posiadam dyplom magistra psychologii

  • posiadam certyfikat ukończenia II stopnia terapii EMDR

  • uczestniczę w 4 letniej szkole psychoterapii w nurcie Pozytywnej Terapii Transkulturowej

  • posiadam wiedzą i umiejętności niezbędne do świadczenia usług związanych ze zdrowiem psychicznym, takich jak diagnoza psychologiczna oraz terapia.​​

  1. Jako psycholożka kieruję się  Kodeksem Etycznym Psychologa.

  2. Zobowiązuje się do pracy zgodnie ze swoimi kompetencjami i doświadczeniem, kierując się aktualną wiedzą naukową. Jeśli uznam, że moje umiejętności nie są wystarczające do pracy nad Twoim problemem, postaram się polecić Ci osoby o odpowiednim przygotowaniu, które w mojej opinii będą w stanie zapewnić Ci bardziej adekwatną pomoc. 

  3. Obowiązuje mnie  zasada  poufności. Nie udzielam żadnych informacji związanych z Twoimi sesjami, w tym informacji o tym, że takie sesje w ogóle mają miejsce. Jedyny wyjątek od tej zasady dotyczy:

    1. konieczności zapewnienia Ci bezpieczeństwa w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia - może to oznaczać poinformowanie odpowiednich służb o zaistnieniu takiej sytuacji.

    2. zwolnienia z tajemnicy zawodowej przez Sąd lub Prokuraturę w sprawie karnej.

    3. przekazania informacji diagnostycznych współpracującemu ze mną lekarzowi psychiatrze, jeśli jesteś jego pacjentem i wyrażasz na to zgodę. Aktualnie współpracuję z dr Kaliną Chodzicką. 

  4. Swoją pracę poddaję regularnej superwizji, co może wiązać się z koniecznością omówienia naszego procesu diagnostycznego/terapeutycznego na spotkaniu indywidualnym lub grupowym z moim superwizorem. Jednocześnie zobowiązuje się do zachowania wszelkiej staranności w dzieleniu się tylko takimi informacjami, które nie pozwalają na Twoją identyfikację.

  5. Sesje nie są w żaden sposób utrwalane przez żadną ze stron, co oznacza, że ani Ty, ani ja nie nagrywamy sesji i nie robimy zdjęć. Mogę poprosić Cię o pozwolenie na nagranie fragmentu naszego spotkania w formie wideo/audio w celu omówienia naszego procesu na superwizji, ale masz prawo do odmowy. Nie wolno mi nagrywać żadnej części naszej pracy bez Twojej zgody, a jeśli takiej zgody udzielisz to w późniejszym czasie zawsze możesz ją cofnąć. Jeśli już po nagraniu zmienisz zdanie, co do jego wykorzystania, jestem zobowiązana natychmiast je usunąć.

  6. Proces diagnostyczny przeprowadzany jest zgodnie z informacją zawartą na stronie Diagnoza.

  7. Istnieje możliwość wystawienia opinii psychologicznej po przeprowadzonej diagnozie, Jest to usługa dodatkowo płatna 280zł, a czas jej wykonania zależny jest od moich możliwości w danym momencie - zawsze informuję o czasie oczekiwania w chwili zamawiania opinii. O opinię można wystąpić do roku od momentu zakończenia procesu diagnostycznego.

  8. Mam prawo do odmowy przeprowadzenia diagnozy lub rozpoczęcia procesu terapeutycznego, jeśli uznam, że nie byłaby ona z korzyścią dla osoby np. ze względów etycznych lub ze względu na stan zdrowia osoby. Proces można wznowić po wykonaniu wcześniej ustalonych kroków (np. rozpoczęcie farmakoterapii ciężkiego epizodu depresyjnego; odstawienia substancji psychoaktywnych itp.). 

  9. Sesje diagnostyczne odbywają się w zależności od dostępności terminów - najlepiej z góry zapisać się na kilka wizyt, przy czym jeśli umówisz więcej, niż 2 wizyty w jednym tygodniu to mogę się z Tobą skontaktować w celu rozłożenia ich w czasie. Wynika to z potrzeby analizy informacji zebranych na sesjach, aby diagnoza była rzetelna.

  10. Płatność za pierwszą wizytę należy zrealizować niezwłocznie po zarezerwowaniu terminu bezpośrednio przez stronę, inaczej sesja zostaje automatycznie odwołana przez system.

  11. Kolejne wizyty są płatne do 48h przed zarezerwowanym terminem. W przypadku braku opłaty, sesja zostaje anulowana, a termin zwolniony dla kolejnego pacjenta. 

  12. Zmiana terminu wizyty lub jej odwołanie musi nastąpić na min. 48h przed sesją, aby móc otrzymać pełen zwrot opłaty. Jeśli wizyta nie zostanie odwołana/przesunięta z zachowaniem tego czasu, wpłata nie zostaje zwrócona.

  13. W przypadku nie pojawienia się osoby na wizycie, sesja przepada, a opłata nie zostaje zwrócona. Jeśli sytuacja taka powtarza się często, mam prawo do przerwania procesu diagnostycznego lub terapeutycznego i odmówienia wykonania usługi. Dotyczy to także częstych spóźnień i częstego przekładania sesji.

  14. Jeśli ja muszę odwołać sesję, jestem zobowiązana do zaproponowania nowego terminu lub przeniesienia opłaty na poczet kolejnej zarezerwowanej wcześniej sesji. Jeśli wszystkie wizyty są już opłacone, zwracam 100% ceny niezrealizowanej usługi w ciągu 14 dni od poinformowania o odwołaniu spotkania. 

  15. Proces terapeutyczny poprzedzony jest kilkoma konsultacjami wstępnymi w trakcie których zbieram wywiad wstępny dotyczący problemów z jakimi do mnie przychodzisz oraz Twojej biografii. Ilość konsultacji uzależniona jest od indywidualnej sytuacji każdej osoby rozpoczynającej terapię, zazwyczaj są to 3 sesje. Te spotkania to także okazja dla Ciebie, by lepiej poznać mnie, metody mojej pracy i sprawdzić czy jestem dla Ciebie odpowiednią terapeutką. Po konsultacjach wstępnych podejmujemy wspólnie decyzję o rozpoczęciu terapii.

  16. Zarówno podczas procesu terapeutycznego, jak i diagnostycznego możemy poruszać bardzo trudne tematy, ale to Ty zawsze wyznaczasz granicę tego, z czym czujesz się komfortowo i możesz odmówić odpowiedzi Wiem, że to nie zawsze łatwe, ale staraj się mówić mi, jeśli czujesz się z czymś źle, nie podoba Ci się zaproponowana przeze mnie metoda, użyte przeze mnie sformułowanie albo potrzebujesz czegoś, czego do tej pory nie robiliśmy. 

  17. Postaraj się zapewnić nam komfortowe warunki pracy po swojej stronie, co wiąże się m.in. z zadbaniem o komfortowe pomieszczenie zapewniające prywatność, ograniczenie hałasu w swoim otoczeniu, niewgrywanie się na sesje z miejsc publicznych takich jak park, biblioteka, galeria handlowa etc., oraz zadbanie o w miarę stabilne połączenie internetowe. Jednocześnie, jeśli cokolwiek po mojej stronie Cię rozprasza, np. dźwięki z otwartego okna, ustawienie mojej kamery czy mikrofonu, to daj mi proszę znać.

  18. W każdej chwili możesz zrezygnować z procesu terapeutycznego lub diagnostycznego bez podawania przyczyny. W takiej sytuacji proszę Cię tylko o  krótką informację o rezygnacji, żebym wiedziała, że wszystko jest u Ciebie w porządku. 

  19. Spotkania terapeutyczne domyślnie odbywają się raz w tygodniu, chyba że ustalimy inaczej.

  20. Wszystkie spotkania trwają 50 minut. Istnieje możliwość zarezerwowania bloku dwóch wizyt diagnostycznych pod rząd, spotkanie trwa wtedy 100min i zwyczajowo nie robię w jego trakcie przerwy, chyba że tego potrzebujesz.

  21. W przypadku spóźnienia się osoby na spotkanie nie zostaje ono przedłużone. Czekam na Ciebie 15min, jeśli w tym czasie nie pojawisz się na sesji, zostaje ona odwołana, a opłata nie podlega zwrotowi. Jeśli spóźnienie wynika z mojej winy, spotkanie jest przedłużane o odpowiednią ilość czasu. 

  22. Zasady opisane w niniejszym kontrakcie mogą ulec zmianie. Informacja o aktualizacji kontraktu zostanie przekazana mailowo na miesiąc przed wejściem w życie nowej wersji kontraktu.

Z dnia: 13.10.2024

bottom of page